Lamy i alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, a ich wspólnym przodkiem jest wielbłąd północnoamerykański. Lamy i alpaki to gatunki, które wizualnie są do siebie bardzo podobne. Istnieje jednak wiele cech, które znacznie je od siebie różnią, choć mogą być trudno dostrzegalne dla osoby, która na co dzień nie ma kontaktu z tymi zwierzętami.
Czym różni się lama od alpaki?
Główną cechą wyróżniającą alpaki a lamy, jest ich wielkość. Alpaki są zwierzętami zdecydowanie mniejszymi, niż ich krewni. Średnia wysokość alpak w kłębie wynosi około 80 centymetrów, natomiast u lam może to być nawet 120 centymetrów.
Alpaki są kilkukrotnie lżejsze niż lamy. Waga alpaki wynosi około 50-80 kilogramów, a waga lam nierzadko przekracza 200 kg. Największe osobniki to zwykle samce.
Budowa ciała zwierząt jest cechą, która znacznie rozróżnia oba gatunki. Sylwetka lamy jest najczęściej dużo bardziej smukła, niż alpaki. U alpak głowa jest okrągła, a pyszczek jest krótki i delikatnie spłaszczony. Pysk lam jest zdecydowanie dłuższy, a uszy kształtem przypominają trójkąt, w przeciwieństwie do alpak.
Lamy a alpaki – wełna
Kolejną cechą odróżniającą oba gatunki, jest okrywa włosowa. Różnią się przede wszystkim jej budową i gęstością.
Wełna alpak jest delikatna i jednowarstwowa. Charakteryzuje się dużą puszystością i miękkością. Posiadają długie i puszyste futro, które jest ich charakterystyczną cechą.
Większość lam nie posiada tak długiej okrywy włosowej, jak alpaki. Ponadto, ich futro składa się z dwóch warstw. Warstwa wierzchnia jest szorstka, natomiast warstwa wewnętrzna, spodnia może być bardziej miękka niż futro alpak.
Lama czy alpaka – jak rozpoznać?
Do prawidłowego rozpoznania gatunku zwierzęcia, niezbędna może okazać się odpowiednia wiedza. Na to, czym różni się lama od alpaki, często wpływają cechy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
Największą uwagę zawsze należy zwracać na cechy budowy zwierzęcia. Alpaki są znacznie mniejsze od lam, są lżejsze i smuklejsze.
Rozpoznanie odpowiedniego gatunku może polegać również na obserwacji zachowania zwierząt. Alpaki są zwierzętami wyróżniającymi się silnymi więzami stadnymi, dlatego najczęściej można je spotkać w grupach liczących kilka osobników. Lamy zazwyczaj są zwierzętami bardziej niezależnymi.
Charakter lam jest znacznie odważniejszy, przez co zwierzęta bywają uparte. Znane są również z tego, że plują. Alpaki często są znacznie mniej śmiałe niż lamy, jednak ich charakter jest nastawiony na kontakt z człowiekiem, przez co uważane są za sympatyczny i uczuciowy gatunek.
i lamy i alpaki są piekne 🙂