Alpaki zyskują w Polsce coraz większą popularność, dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i sympatycznemu wyglądowi. Są przyjazne i otwarte na kontakt z ludźmi. Ich atuty zachęcają do zakupu, jednak należy pamiętać, że hodowla alpak to odpowiedzialne i czasochłonne zajęcie.
Jak hodować alpaki?
Profesjonalna hodowla alpak w Polsce musi spełniać określone wymogi, mające na celu przede wszystkim dobro zwierząt. Decydując się na hodowlę alpak warto na początku rozpocząć od ich małej ilości. Pozwoli to na szczegółowe poznanie wymogów i charakteru zwierząt, a także na zapewnienie im jak najlepszej opieki.
Posiadając w swoim stadzie samicę w ciąży, należy zapewniać jej szczególną uwagę. Samice alpak podczas ciąży i karmienia młodych, wymagają pokarmu jak najlepszej jakości. Zwierzęta potrzebują pomocy ze strony człowieka, nie tylko w trakcie porodu, ale też w czasie wychowywania młodych przez samicę.
Dla zapewnienia hodowli jak najlepszych standardów, należy nieustannie pogłębiać swoją wiedzę odnośnie warunków bytowania zwierząt. Często niezbędne okazują się szkolenia, podczas których hodowcy mogą nabyć umiejętności specjalistycznej opieki nad alpakami.
Po co hodować alpaki?
Hodowla alpaków niesie ze sobą wiele korzyści. Dla zapewnienia jak największej liczby zalet, hodowanie tych zwierząt wymaga zaangażowania, pasji i kreatywności.
Często hodowla alpak nie jest głównym zajęciem właścicieli, a jedynie dodatkiem do podstawowej pracy. Opieka nad nimi, pomimo tego, że wymaga wiele czasu i wiedzy, często zapewnia właścicielom odpoczynek i przyjemność.
Sympatyczne zwierzęta zapewniają swoim właścicielom nie tylko rozwój ich pasji i zainteresowań, ale także korzyści materialne. Źródłami dochodów mogą być sprzedaż wartościowych zwierząt, alpakoterapia oraz sprzedaż włókna z alpak.
Alpaki charakteryzują się delikatną wełną, słynącą z właściwości prozdrowotnych. Produkowane są z niej antyalergiczne kołdry, swetry czy szale.
Jaka jest cena alpaki?
Ceny alpak różnią się w zależności od ich płci, wieku a także predyspozycji do dalszej hodowli. Najdroższe są czempiony, których wartość może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zazwyczaj cena samców alpaki wynosi około 8 tysięcy złotych. Zapłodniona samica zwykle kosztuje około 10 tysięcy złotych, choć w zależności od jej cech, cena może wzrosnąć nawet do 20 tysięcy złotych.
Decydując się na hodowlę alpak, należy pamiętać, że w jej koszty wlicza się nie tylko cena zwierząt. Ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków bytowania, do których wlicza się przystosowany do nich budynek, chroniący przed złymi warunkami atmosferycznymi.
Ważne jest również odpowiednich rozmiarów pastwisko, na którym zwierzęta będą mogły przebywać przez dużą część dnia. Do kosztów podstawowych należy wliczyć też pokarm, w tym dobrej jakości, wartościowe siano.
Czy ok 100 tysiecy starczy na rozpoczecie hodowli?