Co jedzą alpaki?

Co jedzą alpaki?

Odpowiednie żywienie alpak jest podstawą w zapewnieniu im dobrego zdrowia. Ich układ pokarmowy jest wrażliwy, dlatego hodowca nie może pozwolić sobie na błędy żywieniowe. Środowisko naturalne przygotowało te zwierzęta na pożywienie ubogie w składniki pokarmowe. By uniknąć niosących konsekwencje pomyłek, każdy właściciel powinien dowiedzieć się, czym karmić alpaki.

Co wchodzi w skład podstawowej diety alpak?

Jak każdy przeżuwacz, alpaki potrzebują siana. Razem z trawą pastwiskową jest ono dla nich karmą podstawową. Konieczne jest także umożliwienie zwierzętom dostępu do świeżej, czystej wody. Dodatkowo siano nie może być spleśniałe lub stęchłe oraz musi zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych. Obowiązkowe jest podawanie go przez cały rok. Te produkty są absolutną podstawą do zapewnienia zwierzętom dobrej kondycji organizmu.

Czego jeszcze potrzebują w diecie alpaki?

Wybierając dla alpaki jedzenie, warto zaopatrzyć się w tzw. słodkie dodatki – marchewkę i wysłodki buraczane. By zminimalizować ryzyko zadławienia, marchew należy podawać w postaci tartej. Dodatkowy zastrzyk witamin przyda się przede wszystkim w zimie. Ponadto dietę alpak trzeba uzupełniać pełnowartościową karmą. Do ich dyspozycji powinny pozostawać także sole mineralne w formie lizawki. Zwierzętom osłabionym lub poddawanym rekonwalescencji, a także wysokociężarnym lub znajdującym się w okresie laktacyjnym, warto podawać sieczkę z lucerny. Powszechnie panuje przekonanie, że alpaki nie są wymagające i wystarczy im tylko siano. Jest ono błędne, ponieważ samo siano nie dostarczy im wszystkich niezbędnych składników. By skontrolować, czy zwierzę jest prawidłowo odżywione, najlepiej jest regularnie sprawdzać jego wagę. Przeciętna samica waży około 60 kg. Na każde odchylenie od normy należy szybko reagować.

Co jedzą alpaki? Podsumowanie

Szukając odpowiedzi na pytanie co jedzą alpaki, należy wziąć pod uwagę wiek oraz potrzeby konkretnego zwierzęcia. Absolutną podstawą diety są siano i trawa, a uzupełniać ją powinna pełnowartościowa karma. Jednak karmiąc alpaki młode, chore lub ciężarne, trzeba trzymać się dodatkowych zaleceń dotyczących sposobu żywienia. Choć w przeciwieństwie do innych zwierząt pasących się alpaki nie jedzą dużo, ich układ trawienny jest wrażliwy. Dlatego decydując się na hodowlę konieczne jest wzięcie odpowiedzialności za ich zdrowie. By alpaki cieszyły się dobrą kondycją przez całe życie, niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz regularne kontrolowanie masy ciała.