Alpakoterapia

Alpakoterapia – na czym polega?

Od dawna wiadomo, że przyjaźń człowieka ze zwierzęciem działa kojąco na stan psychiczny i fizyczny. Na pewno każdy słyszał o wykorzystywaniu w leczeniu psów, czyli dogoterapii, albo koni w hipoterapii, a nawet delfinów w delfinoterapii. Od jakiegoś czasu na popularności zyskuje alpakoterapia. Nic w tym dziwnego, ponieważ alpaki to niezwykle przyjazne i sympatyczne stworzenia.

Alpakoterapia – nowe odkrycie terapeutyczne

Czym jest alpakoterapia i z czego wynika jej fenomen? To forma wspomagająca leczenie schorzeń o podłożu neurologicznym, fizjologicznym i psychicznym, polegająca na bliskim kontakcie człowieka z alpakami. Pomaga aktywować, rozwijać społecznie, a kiedy trzeba relaksować dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, ADHD oraz autyzmem. Zajęcia wpływają korzystnie na poprawę nastroju psychicznego, dlatego nieocenione są w łagodzeniu objawów depresji i zaburzeń lękowych. Zdają egzamin również w poprawianiu aktywności mózgowej starszych osób z demencją lub chorobą Alzhaimera. 

Alpakoterapia – na czym polega?

Obcowanie z alpakami polega na braniu udziału w najczęstszych czynnościach pielęgnacyjnych, związanych z karmieniem, czesaniem, codziennymi spacerami, głaskaniem i przytulaniem. Zwierzęta te, aż garną się do tego. Są niezwykle, przyjazne, towarzyskie i chętne do poznania człowieka. Ich futro jest mięciutkie i bardzo przyjemne, dlatego dzieciaki lubią je dotykać. Na dodatek sierść jest hipoalergiczna, co zwiększa grono ich zwolenników. Alpaki mają bardzo spokojne usposobienie, a ich sympatyczny ryjek zachęca dzieci do nawiązywania z nimi relacji. 

Ile kosztuje alpakoterapia?

Cena alpakoterapii uzależniona jest od jej formy. Najdroższe są zajęcia indywidualne, ponieważ wymagają najwięcej zaangażowania. Ich koszt oscyluje pomiędzy 50 a 150 zł za godzinę. Wioskę z alpakami może odwiedzić cała grupa podopiecznych. Wtedy należało będzie zapłacić od 400 do 500 zł. Po przeliczeniu na jednostkę, wyjdzie całkiem rozsądna kwota. Niektórzy hodowcy oferują też opcję z dojazdem. Cieszy się ona ogromną popularnością zwłaszcza wśród wychowanków przedszkoli. Tutaj za usługę przyjdzie zapłacić do 600 zł. Dla największych zwolenników tych włochatych zwierzątek istnieje możliwość organizacji urodzin lub Dnia Dziecka w ich wiosce.

Zajęcia z alpakami dopiero od niedawna stały się popularne w naszym kraju. Efekty terapeutyczne, jakie niesie współpraca z nimi są nie do podważenia. Najważniejsze, że pojawiają się nowe formy pomocy chorym dzieciom i innym potrzebującym. Każdy podopieczny może sam zdecydować, z jakim zwierzakiem najbardziej chciałby się zaprzyjaźnić. Dla niektórych będzie to pies lub koń, a dla innych alpaka.